БЕЗКОШТОВНА ДОСТАВКА ВІД 1000 ГРН
Передзвоніть мені
(044) 222-75-11
(050) 471-29-54
(098) 178-89-81
(063) 13-555-13
Покупцям - знижки від 3% до 10%. Детальніше...

Принципи підбору сучасного спортивного одягу

На підставі багаторічного досвіду мандрівників була напрацьована концепція про три шари одягу, комбінуючи які у різних варіантах, людина може комфортно почувати себе у будь яких кліматичних умовах.

1. ШАР, ЯКИЙ Є ПРИЛЕГЛИМ БЕЗПОСЕРЕДНЬО ДО ТІЛА ЛЮДИНИ.

Це різноманітна білизна для активного стилю життя ( та яку помилково називають терміном Термобілізна) та спеціальні шкарпетки.Термобілизна – це неправильна назва, так як створює у людини відчуття, що її головна задача – зігрівати. У світі така білизна називається або baselayer – нижній шар, або функціональний (functional wear), що підкреслює, що основна функція – не зігрівати, а відводити вологу та створювати комфорт для тіла. Але для простоти іноді і ми будемо називати її термобілизною.

Основне призначення цього шару – збирати та відводити назовні вологу, яку виділяє тіло під час навантажень. Для цього білизна повинна щільно облягати тіло, гарно проводити вологу від внутрішнього краю до зовнішнього, не абсорбуючи її. Тому гарна спортивна білизна виключає використання таких матеріалів, як бавовна чи вовна, які вбирають в себе багато вологи та створюють вологий шар навколо тіла.

Гарна спортивна білизна виготовлена із синтетичних неалергенних матеріалів та найчастіше  додатково оброблена різними антибактеріальними засобами. Вона м’яка та приємна на дотик і завжди «тепла» за відчуттями, на відміну від бавовни. Білизна дуже швидко сохне, як під час носіння, так і після прання (викатана у сухому рушнику білизна практично готова до носіння).

Хоча основна функція білизни не гріти, а відводити вологу, людині, яка носить таку білизну, буде тепліше, ніж тому, хто носить звичайну бавовняну футболку – завдяки більш сухому та комфортному клімату під курткою.

Основна задача спортивних шкарпеток така сама, як і у білизни – виводити вологу від тіла до зовнішнього шару, де вона випаровується через черевик. Завдяки цьому ноги залишаються сухими та менше мерзнуть, знижується ризик натерти ногу при довгому ходінні. При цьому гарні шкарпетки повинні щільно облягати ногу та не терти її ( для цього до складу шкарпеток додана лайкра (Lycra) або еластан (Elastan), та шкарпетки зшиті пласкими швами або безшовні).

Крім цих функцій, якими повинна володіти будь-яка гарна спортивна шкарпетка, в залежності від пори року та мети використання, шкарпетки можуть сильніше чи слабкіше гріти, або ж навпаки охолоджувати ноги. Досягається це використанням сучасних матеріалів, таких як кулмакс (Coolmax), термолайт (Thermolite), аутласт (Oulast).

2. ТЕПЛОІЗОЛЯТОР – ШАР, ЯКИЙ ЗІГРІВАЄ.

Товщиною та комбінацією матеріалів у цьому шарі регулюється температурний режим, у якому вам буде комфортно. Саме тому термін Термобілизна помилковий, так як змушує думати, що гріти має білизна.

Основне завдання цього шару – гріти. Але при цьому він повинен ще й проводити скрізь себе вологу, яку виділяє білизна, назовні до третього шару, не накопичуючи її у собі. Тому, хоча вовна і гарно гріє, для сучасного спортивного одягу її не використовують.

Основним матеріалом, який використовують для даного шару зараз, є різноманітні варіанти флісу. Фліс – це синтетичний матеріал, який представляє собою тонку трикотажну сіточку, у яку вплетено ворс різної довжини з пустотілого волокна. За рахунок пустотілості ворсинок, матеріал стає теплішим та легшим, а також здійснюється відвід вологи. У залежності від щільності та довжини ворсу матеріал виходить теплішим або холоднішим, володіє більшим або меншим вітрозахистом.

Існує дуже багато різних флісів та їх імітацій – вони відрізняються здатністю гріти, вагою, терміном використання та ціною. Найкращими на ринку визнані фліси фірми Malden Mills, які випускаються від торговою назвою Polartec. Фірма виготовляє велику кількість різноманітних серій полартеку - Power Dry Polartec та Power Stretch використовуються для виготовленні білизни; Polartec 200 та більш теплий Polartec 300 використовуються при  виготовлення курток для другого шару; Polartec Thermal Pro та Polartec Wind Pro – тканин, які здатні гріти на 30% сильніше звичайного полартеку, або які мають трохи більші вітрозахисні властивості.

Існують фліси, які не продуваються і дуже погано промокають – в першу чергу Polartec Windblock, Windstopper та їх аналоги. Куртки з таких матеріалів можна носити, як зовнішні при не дуже екстремальних умовах – вони добре захищають від вітру та витримують невеликий, або не тривалий дощ.

Так само як і білизна, полартек приємний та теплий на дотик, легкий та антиалергенний. Різноманіття серій тканини дозволяє підібрати одяг для будь-яких кліматичних умов. Вироби з Polartec.  

3. ЗАХИСНИЙ ШАР.

Це зовнішній та найбільш високотехнологічний шар. Задача цього шару – захищати від будь-який погодних умов – дощу, вітру і при цьому виводити назовні вологу, яка виробляється тілом та відводиться від нього першим та другим шаром.

Для того, щоб при волого- та вітронепроникності забезпечити ще й дихаючі властивості, була розроблена ціла низка так званих мембранних тканин. На щільну зовнішню тканину (нейлон, поліестер) наноситься поліуретанова або фторопластова мембрана з великою кількістю мікроскопічних пор, розмір яких у сотні разів менший краплини води, і у тисячі разів більший молекули води. Таким чином, волога у вигляді крапель (дощ) не проходить скрізь мембрану всередину, а у вигляді молекул (пар) проходить скрізь неї назовні.

Сьогодні існує дуже багато найменувань мембранних тканин. Вони відрізняються показниками водонепроникності, паропропускання, та терміном використання, який залежить від якості тканини.

Найкращою мембранною тканиною із представлених зараз на ринку визнано сімейство Gore-Tex американської фірми W.L. Gore & Associates. Багато серйозних виробників спорядження розробляють свої мембрани - Sympatex, Dry Edge.

Принцип тришарового одягу дозволяє мінімальною кількістю речей «перекрити» практично будь-який діапазон температур та погодних умов, при цьому відчуваючи себе комфортно. Якщо погода тепла та суха можна вдягати тільки перший шар, при похолоданні додавайте одну або дві речі з теплоізолюючого шару ( більш теплу або менш), при дощовій або вітряній погоді одягайте мембранну куртку прямо на білизну, а при похолоданні додавайте шар утеплювача більшої чи меншої товщини.

У білизні та мембранній куртці людині тепліше, ніж у звичайній футболці та недихаючій куртці тієї ж товщини та «утепленності». Такий підхід у одязі на початках був розроблений для альпіністів туристів, гірськолижників та ін., однак дуже гарно працює і у міських умовах – спортивний одяг легший, тепліший та часто красивіший, ніж звичайний міський.

Якщо стоїть питання, що купляти у першу чергу, якщо не виходить все і одразу, то починати варто з першого шару – білизни, другий по важливості – зовнішній шар, потім – утеплювач. Справа в тому, що якщо ви купили дуже гарну куртку з Gore-Tex та носите її на бавовняну футболку та светр, то ви практично не відчуєте властивостей мембрани – бавовна набирається вологою та створює навколо тіла мокрий та холодний шар. І навпаки – у білизні та не дихаючий куртці волога буде відводитись від тіла, та накопичуватись під курткою, не виходячи назовні, але не торкаючись тіла.

І ще основний спосіб підбору одягу – потрібно визначити, де і у яких умовах ви будете її використовувати. Якщо ви збираєтесь у Гімалаї в серйозну експедицію, то одяг із мембранної тканини Gore-Tex практично необхідний. А якщо ви будете носити одяг у міському циклі, то більше користі буде від повного комплекту – білизна, пара курток із полартеку різної товщини та куртка з більш простою мембраною, ніж гортексівська куртка, яку носять на бавовняну футболку та вовняний светр. 

Перейти до розділу каталогу ОДЯГ та ВЗУТТЯ

Підпишись на новини