Як підібрати гірські лижі. Вибір гірськолижного спорядження.

Для того щоб почати підбирати гірськолижне спорядження, потрібно визначитись із стилем катання, тобто, як і де людина збирається кататись. Існує безліч різноманітних стилів та  напрямків, ось основні з них:

Спортивні

Спеціалізовані моделі для спортивних дисциплін: слалому, гіганту, супер-гіганту, швидкісного спуску.

Фрірайд

Вид катання переважно «поза трасою», по самому різноманітному рельєфу, включаючи цілину, горби, стрибки зі скель

Универсальні

Характеристика, яка визначає використання моделі, як на підготовлених схилах, так і у розбитому снігу та цілині.

Фрістайл "new school"

Включає в себе стрибки, рух спиною вперед, різноманітні вправи на стінах пайпу та у повітрі. Відгалуженням є джиббінг (катання по всіляких перилах) та фрістайл-беккантрі (катання з тими самими елементами, які виконуються на природньому рельєфі, як правило, на цілині).

Скі-тур

Вид гірськолижного відпочинку, який передбачає катання в горах, які не обладнані підйомниками та ратраками, коли підйом до гори здійснюється пішки на лижах. Використовуються спеціальні черевики та кріплення.

Скікросс

Відносно нова гірськолижна дисципліна. На спеціально підготовленій трасі з перепадами, трамплінами, віражами, де стартують одразу декілька учасників (зазвичай четверо) з завданням прийти до фінішу першими.

Якщо людина тільки починає кататись, і не знає який стиль йому більше підходить, то його вибір лиж має зупинитись на універсальних моделях.

Що таке "класика" та "карвінг".

   Карвінг – техніка керування лижами під час повороту, яка заснована на веденні обох лиж на канті в усіх фазах повороту. Перші карвінгові лижі фірми-виробники представляли як варіант для тих лижників, які бажали засвоїти різані повороти, тому багато досвідчених лижників не вважали за потрібне переходити на них. Вони катались на класиці.

Класика - це лижі без яскраво вираженої геометрії (85-65-75). У порівнянні з карвами (близько 110-65-97) вони були більш вузькі. Пройшов час, карвінг доробляли та продовжують доробляти зараз. Носок та п’ятка лижі стали ширше, і за рахунок цього радіус повороту зменшився. Лижі стали менше та підбираються вже не вище зросту, а у зріст або нижче. На теперішній час вже нема питання, кататись на карвах, витання стоїть на яких саме карвах кататись.

Якщо ви новачок та хочете легко засвоїти навички катання, лижі мають бути підібрані трохи нижче зросту на 10-15 см (якщо вага лижника перевищує 100 кг, то у зріст) та мати невисоку жорсткість. Чим довжина лижі вище рекомендованої, тим керувати на малих швидкостях буде важче, але на великій швидкості контролювати їх легше. Якщо довжина лиж менше рекомендованої, то на швидкості вони стають дуже «вертлявими» та їх важко контролювати. Чим жорсткість лижі вище, тим складніше її прогинати при вході у поворот, але на жорсткому снігу (або льоді) вона буде чіткіше тримати дугу та не буде прослизати.

Якщо ви не новачок та знаєте, який стиль катання Вам підходить більше, то при виборі ростовки лиж, необхідно консультуватись з продавцем. Довжина лиж для одної і тої самої людини може суттєво відрізнятись в залежності від призначення лиж. Для занять фрірайдом – довша, для слалому – коротша. Початківцям – коротше, досвідченим – довше та т.п.

Як підібрати гірськолижні черевики?

   Основні відмінності гірськолижних черевик – це жорсткість (індекс жорсткості у різних фірм-виробників може відрізнятись), ширина колодки, матеріал кліпс, наявність термоформи, регулювання жорсткості та т.п. що стосується черевик, тут діє правило, чим дорожче не значить краще. Дорогі черевики – це, як правило, спортивні моделі, які призначені на декілька спусків, а не на катання по 8-10 годин на день. Вони мають дуже високу жорсткість (120 і вище) і завдяки цьому, лижник може чітко контролювати лижі. Початківцю підійдуть «м’які» черевики з жорсткістю до 70 (якщо вага лижника більше 100 кг, то жорсткість має бути не нижче 60). Для того, щоб вибрати зручні черевики потрібно приміряти декілька моделей і по відчуттям зробити висновок, у яких саме Ви почуваєтесь найбільш комфортно. Черевик повинен сидіти щільно по нозі. Якщо ви вибрали черевик, в якому нога сидить не щільно, то в подальшому нога у черевику буде просто бовтатись, так як при катанні внутрішній матеріал має властивість зминатись. Так що після того як продавець дасть Вам чергову модель на примірку, не потрібно одразу говорити, що Вам тисне або впираються пальці. Після того як ви вділи черевик,

Ви повинні як слід застібнути всі кліпси, починаючи з нижньої. Після того як всі кліпси застібнуті, Ви маєте зробити декілька нахилів гомілкою вперед (ніби присідаєте). Як правило, п’ятка повинна відійти назад і тим самим, звільняючи місце для пальців. Тільки після цього можна зрозуміти підходить Вам черевик по розміру чи ні. Після цього потрібно визначитись, завеликий він для Вас чи ні. Для цього, стоячи у черевиках, Вам потрібно трішки стати на пальці, якщо п’ятка починає відриватись від підошви черевика, значить він для Вас завеликий і не підходить (допустимий відрив п’ятки 0,5 см). Після цього Вам варто постояти (не сидіти) у черевиках близько 15-20 хв, а якщо є можливість, то взяти додому та походити близько години. Якщо ж після всього зробленого Вами ніде нічого не тисне, то це Ваші черевики і на схилі у вас не буде з ними проблем. Якщо є хоча б найменший дискомфорт або стискання, то знімайте їх та починайте приміряти іншу модель. Якщо перемірявши всі моделі в магазині Ви не змогли підібрати ідеальну для Вас модель, то це не проблема. Існує більше 15 різноманітних фірм-виробників, які спеціалізується на виробництві гірськолижних черевик і у кожної з них різна колодка під різні типи ніг. Гірськолижні черевики – це найважливіший елемент спорядження, на відміну від лиж та кріплень, і правильно підібрані черевики міняти не захочеться багато років.

Як підібрати гірськолижні кріплення ?

Сьогодні практично всі фірми виробляють виключно якісні та безпечні кріплення. Відрізняються вони між собою конструкцією, дизайном, різноманітними регулюваннями та жорсткістю спрацювання відстібання (вимірюється у DIN). Для того щоб підібрати кріплення та правильно виставити на них жорсткість під свою вагу, можна скористатись формулою: вага лижника ділиться на десять та віднімається одиниця. В подальшому з покращенням техніки та рівня катання можна збільшувати жорсткість.

Як підібрати гірськолижні палиці?

Довжина гірськолижної палиці залежить тільки від зросту людини. Лише, окремі гірськолижники іноді вибирають палиці більшої довжини при катанні на крутих схилах та по цілині. Ми радимо скористатись офіційною таблицею фірми LEKI що наведена нижче:

Зріст, см

140-146

147-152

153-160

161-165

166-173

174-181

182-187

190

Довжина палок, см

100

105

110

115

120

125

130

135

Підбір палки можна здійснити декількома способами:

  1. Береться палиця, перевертається таки чином, аби її наконечник був у Вас у руках, а саме руків’я на підлозі (вертикально). Після чого потрібно взятись рукою під кільцем. Якщо кут у лікті біде прямий (близько 90 градусів), то вона підходить до вашого зросту.
  2. Можна просто відняти від зросту 50 см, це і буде приблизно потрібна довжина палки. Наприклад, якщо зріст 170 см, то Вам підходить палка довжиною 125 см.

Перейти до розділу каталогу ЗИМОВИЙ СПОРТ>>

 

 

 

Підпишись на новини