Поради з підбору та експлуатації трекінгових палиць

Під час руху по рельєфу, що постійно змінюється, який викликає часту та різку зміну частоти кроку, а також при русі серед нагромадження великих каменів, коли постійно приходиться робити кроки то верх то вниз, палиці дозволяють розвантажити суглоб та м’язи нижньої частини тіла. При їх використанні навантаження переноситься з ніг на зап’ястні, ліктьові та плечові суглоби, а також на відповідні групи м’язів верхньої частини тіла.

 Трекінгові палиці зручні при подоланні гірських річок. Довжина палиць встановлюється індивідуально та залежить від рельєфу місцевості, по якій здійснюється рух: на підйомі (для переносу частини ваги на руки) довжину палиць можна зменшити, на спуску (для ефективного розвантаження колінних суглобів та м’язів ніг) – збільшити. При траверсуванні схилів обидві палиці можуть бути відрегульовані окремо.

Телескопічні палиці дозволяють розвантажити колінні суглоби та суглоби стегна, хребет та мускулатуру цілком. Скандинавська ходьба тримає у тонусі м’язи верхньої та нижньої частини одночасно. Навантаження розподіляється на всі групи м’язів, а не тільки на ноги. Під час занять задіються до 90 % м’язів тіла.

Простий математичний розрахунок показує переваги трекінгових палиць.  

Без палиць на ноги переноситься вся вага тіла, включаючи вагу наплічника. При правильно відрегульованій довжині палиць ця вага зменшиться мінімум на вагу обох рук. Враховуючи що ті кілограми економляться всього за один крок, без цілеспрямованого переносу частини ваги на палиці, в реальній ситуації економія ваги, яка передається на ноги, складе декілька тон на кілометр шляху.

ВИКОРИСТАННЯ ТРЕКІНГОВИХ ПАЛИЦЬ

1. Підйом.

Під час підйому в гору робіть довжину палиць такою, щоб при їх постановці вони не піднімались вище плеча. Чим крутіший підйом, тим меншою необхідно зробити довжину палиць.

2. Траверсування схилу.

При крутому траверсі палиця, яка знаходиться ближче до схилу, має бути скорочена ( не вище рівня плеча при русі), а нижня палиця, навпаки, повинна бути подовжена та знаходитися приблизно на висоті зігнутої в лікті руки.

3. Спуск.

Під час спуску палиці мають виконувати роль помічника, зменшуючи навантаження на колінні суглоби, та надавати відчуття впевненості завдяки додатковим точкам опори. Довжина палиці повинна бути такою, щоб при спуску не нахилятись надто сильно. Але не робити їх занадто довгими – тоді вони будуть тільки заважати.

КОНСТРУКЦІЯ ТА МАТЕРІАЛИ

Телескопічна трекінгова палка складається зазвичай з 3 секцій, які виготовлені з безшовних, гладких трубок різного діаметру.

Стандартні діаметри секцій: 18-16-14 мм (алюмінієві палиці), при легуванні алюмінію титаном у зв’язку з підвищеною міцністю діаметр іноді зменшується до 16-14-12 мм.

Довжина палиць при витягуванні всіх секцій на максимально допустиму довжину складає близько 140-150 см, довжина палиці у складеному вигляді близько 60-70 см.

На секціях що витягуються нанесено мітки з кроком у 5 см, що дозволяє запам’ятовувати встановлену довжину цих секцій, спеціальна мітка означає максимально допустиму довжину секції. Вага обох палиць складає у середньому 500-600 гр., а палиці з вуглеволокна важать ще менше.

Регулювання довжини плиці безступінчасте та здійснюється осьовим поворотом секцій та їх послідовним переміщенням назовні та всередину. Фіксування довжини палиці здійснюється затяжкою з’єднань, у спосіб обертання секцій у зворотньому напрямку.

Пружина розташована у середньому сегменті палиці. У якості амортизатора може бути використана не тільки сталева пружина, а також еластомер або комбінація пружина+еластомер (SAS).

Виробники рекомендують наступний спосіб регулювання довжини палиць: спочатку на повну довжину витягується сама нижча секція палиці, регулювання загальної довжини палиці здійснюється тільки за допомогою середньої секції. При інших способах регулювання палиця швидше зношується, оскільки більше вібрує при ходьбі.

Секції телескопічної палиці традиційно виробляються з алюмінієвого сплаву 7075-Т6 (авіаційний алюміній), який забезпечує дуже високу міцність, достатню еластичність та корозійну стійкість.

Вуглеволокно у порівнянні з алюмінієм має меншу вагу, але на відміну від алюмінію, вуглеволокно гірше витримує механічні ушкодження.

Титанові сплави. Фірма «Komperdell», у співпраці з металургічними підприємствами, створила найміцніший із всіх існуючих легованих алюмініїв. «Titanal.HF», є єдиною фірмою, яка виробляє трекінгові палиці з цього матеріалу.

Наконечники палиць виготовляють із твердосплавних матеріалів, частіше за все карбіду вольфраму, а також побідиту.

Руків’я палиць виготовляють з натурального каучуку, поліуретанової піни, натуральної корки, або комбінації каучуку та натуральної корки.

Кріплення (замок), з’єднувальні секції:

-          таке що защипається – дуже зручно та швидко регулюється потрібна довжина;

-          таке що закручується.

Медична комісія UIAA рекомендує використання таких палиць у наступних випадках:

-          при сильно навантаженому наплечнику;

-          засніженій або вологій місцевості та у темряві;

-          у похилому віці;

-          при значній вазі спортсмена;

-          при травмах хребта та суглобів ніг.

 

 

Підпишись на новини