Перелік приладдя необхідного під час походу (частина 1)

Під час підготовки до походу завжди виникає питання – а що потрібно з собою брати?

Кропіткий підхід до вибору речей та правильно укладений наплечник оптимізує вагу, що економить сили та час.

Найголовніше не взяти зайвого. Чим більше не потрібних речей, тим важче вам в дорозі.

ПЕРЕЛІК ПРИЛАДДЯ НЕОБХІДНОГО ПІД ЧАС ПОХОДУ (ЧАСТИНА 1)

1. Наплечник.

Наплечник по розміру має бути відповідним до тривалості походу та ступеню комфорту який передбачається. Тому, купляючи його, необхідно подумати, перед усім, про його об’єм, функціональність та особливості. Туристичні наплечники від 10 до 100 л виготовлені із високоякісних матеріалів, мають зручні анатомічні вентильовані системи підвіски, внутрішні функціональні кишені та відділення, деякі моделі мають спеціальну конструкцію для суміщення з питною системою, а також мають захисні чохли від дощу.

2. Намет.

У поході потрібно десь спати, особливо якщо похід багатоденний. Екстремальні намети розраховані на суворі погодні умови, мають вітростійкі та снігозахисні конструкції, високі показники водо-непроникнення та вентиляційну систему. В даній серії є намети з мінімальною вагою та більш важкими конструкціями. Догляд та зберігання>>

Намет захищає від:

  1. Опадів;
  2. Комах (жуків, комарів, мурах) під час сну;
  3. Вологи, яка виходить з землі;
  4. Вітру;
  5. Створює затишок та відносний комфорт під час сну.

3. Спальний мішок.

Замінники його у вигляді різноманітних ковдр, курток та накидок не допомагають, у зв’язку з тим що вони не стільки гріють, скільки значно збільшують вагу наплечника. Спальні мішки бувають двох типів (кокони та ковдри), мають різну температуру комфорту, яка відповідає сезону використання. На бірках, часто, пишуть при якій температурі можна спати у мішку: температура комфортного сну (температура навколишнього повітря, коли спати тепло) та температура екстремального сну (коли спати вже холодно, але переохолодження ви не отримаєте). ). Вимоги по догляду та зберіганню спальних мішків>>

4. Килимок.

Пінополіуретановий килимок / самонадувний килимок використовується для теплоізоляції між тілом людини яка лежить та грунтом, а також для підвищення комфорту сну та захисту спального мішка від вологи та пошкоджень. Килимок укладається на дно намету або на землю під час відпочинку, за виключенням килимків анатомічної форми, які вкладаються у спальник.

5. Посуд. 

   Посуд виконує велику кількість корисних функцій: в неї можна складати різні речі, в ній готують їжу, гріють воду для чаю або кави.

Використовуючи набір посуду можна готувати на декілька людей ( кількість залежить від об’єму посуду) та одночасно нагрівати воду для приготування гарячих напоїв. А з посудом Primus EtaPower пальник стає на 50% більш ефективним. Каструлі EtaPower оснащені багатошаровим антипригарним покриттям, і можуть використовуватись з будь-яким газовим або мультипаливним пальником, і за рахунок спеціального покриття швидше нагріваються.

В холодну пору року придається термос.

Набір для спецій: ємкість яка містить в собі декілька відділень для приправ.

Столові прибори: ложка, вилка (набори) або ж 2 в 1 ложко-вилка. Унікальність наборів та ложко-вилки у вазі та функціональності.

6. Водоочищувачі.

Будь-яка вода потребує додаткового очищення. Тому, для того щоб не захворіти на інфекційну хворобу, воду яку набрали із сумнівного джерела необхідно фільтрувати та знезаражувати. Водоочищувачі мають мікро-пористу структуру з просоченням сріблом або із скловолоконним фільтром, які затримують ріст бактерій. Технології портативних очищувачів води>>

7. Газове обладнання.

   Газове обладнання – незамінний атрибут спорядження для альпінізму, туризму та відпочинку на природі.

В горах, у степовій зоні, в тундрі не завжди можна знайти дрова для ватри. Пальник туристичний допомагає зекономити час на приготування їжі та розведення вогню, особливо у непогоду.

Паливні пальники існують трьох типів: газові, рідкопаливні та мультипаливні. Збираючись в похід, потрібно врахувати безліч факторів: висоту маршруту над рівнем моря, пору року та прогноз погодних умов, вид палива, яке зручніше використовувати, спосіб кріплення до балону, наявність п’єзопідпалу, вагу та габарити пальника, її потужність, кількість осіб в поході та, відповідно, об’єм посуду. Газові туристичні пальники є найбільш розповсюдженими – вони легкі, компактні, їх можна використовувати практично у будь-яких погодних умовах, крім сильного морозу. Рідкопаливні пальники працюють на бензині, дизельному паливі, та використовуються, як правило, у екстремальних умовах. Мультипаливні пальники можуть працювати як на газі, так і на дизпаливі. Особливу увагу потрібно приділити якості палива та газу, звертайте увагу на моделі пальників. Також при використанні рідкого палива, туристичний пальник потребує попереднього розігріву та постійного догляду.

Для любителів палити багаття: рідини для розпалювання, сухий папір, сірники.

Як вибрати газовий пальник>>

8. Інструменти (ніж, сокира, пила та ін.)

Інструменти: пила та сокира незамінні для процесу приготування та збору дров для багаття, та ними можна закріпити кілочки намету в землі. Пили та сокири для кемпінгу відрізняються від звичайних розмірами та вагою, що дозволяє брати і перше і друге з собою.

Наявність  мультифункціональних інструментів дозволяє швидко відремонтувати, зафіксувати та полагодити.

9. Аптечка.

Аптечка – склад-мінімум:

- бинти різної ширини + еластичний бинт;

- вата, лейкопластир;

- спазмолітичні засоби (спазмалгон, но-шпа)     

- протизапальні засоби 

- антисептичні засоби (розчин діамантового зеленого)

- абсорбуючі засоби (імодіум, лоперамід, сорбекс)

- жарознижуючі засоби (парацетамол/шипучі)  

- знеболюючі (кетанов)

- мазь солкосерил (для загоєння)

- протиалергенні (супрастін)

Решта – індивідуально, в залежності від віку, стану здоров’я та інше.

10. Гаманець, сумочка.

Гаманець, сумочка в них потрібно мати: документи, гроші, путівник або карту, пончо, голку з ниткою.

Додаємо також туди запальничку.

11. Прилади.

Прилади дають можливість отримати додаткові дані, які будуть корисними для майбутніх мандрівок, обробити їх та включити в технічний опис маршруту та паспорту пройдених перевалів.

Під час мандрівок згодяться водонепроникний та протиударний годинник Casio (складний багатофункціональний годинник, який поєднує в собі різноманітні та необхідні для мандрівника функції), або ж безпосередньо самі прилади: компас, датчики температури, тиску, висотомір, секундомір, таймер, термометр та інше.

12. Засоби гігієни:

- зубна щітка та паста - мінімум;

- гігієнічна помада;

- туалетний папір;

- рушник (мікрофібра);

- сонцезахисний крем з високим коефіцієнтом захисту;

- засоби гігієни для жінок (мінімум).

13. Ліхтарик.

Вночі ліхтарик незамінна річ для пошуку необхідних речей або для супроводу по місцевості, для приготування їжі (там де потрібно, щоб обидві руки були вільними) найбільш зручним буде використання налобного ліхтарика.

14. Одяг.

Необхідно мати запасний комплект одягу.

Принципи підбору одягу

Зазвичай використовується три різних шари: нижній, який відводить вологу від тіла, утеплюючий середній шар та вітро-вологозахисний зовнішній шар. Ви легко можете пристосовуватись до змін у погоді та своєму стані знімаючи зайві шари, коли організм розігрівається та додаючи їх, коли організм охолоджується. Догляд за мембраною та флісовим одягом>>

Нижній шар регулює температуру тіла. Коли Ваш одяг накопичує випаровування тіла, то зайва волога охолоджує організм, не дивлячись на те, що зовнішній шар одягу успішно протистоїть дощу та снігу.

Ваш базовий шар одягу має бути виготовлений із синтетичних вологовідвідних тканин, з поліестеру, таких як Polartec® PowerDry® и CoolMax® - ефективно переміщують вологу від шкіри. Не накопичуючи випаровування, подібні матеріали розподіляють їх по своїй зовнішній поверхні, звідки волога легко випаровується.

Для підтримання прохолоди влітку та запобігаючи гіпотермії, при екстремально низьких температурах, важливо залишатись сухим.

Тонка білизна: кальсони, шорти, блуза, плавки;

Утеплена білизна: блуза, пуловер, кальсони, штани

Важливо, щоб білизна облягала тіло та знаходилась у тісному контакті зі шкірою, для забезпечення найкращого вологовідведення.

Утеплюючий шар допомагає зберігати тепло, утримуючи прошарок повітря поряд з вашим тілом. Флісові жилети, куртки та штани – це гарні приклади виробів для середнього шару одягу в умовах Outdoor, забезпечують теплоізоляцію – волокна тканин з поліестеру відводять вологу. Окрім волокон поліестеру, гарними утеплювачами є вовна. Однак, на відміну від синтетичних матеріалів, вона може накопичувати вологу.

Такі види флісу як Polartec® та утеплювачі як Thinsulate® забезпечують теплоізоляцію при мінімальній вазі для різноманітних умов. Найбільш розповсюдженим видом утеплюючого шару є вироби з флісу, завдяки його високим теплоізоляційним та дихаючим властивостям. Крім того він зберігає свої утеплюючи властивості навіть при намоканні та сохне швидше ніж вовна.

Для більш холодних умов використовуйте вироби із більш товстого флісу – такого як Polartec® 200, Polartec® 300 или Polartec® Thermal Pro. Також можливо використання одягу з матеріалів із вітрозахисними мембранами - Gore® Windstopper® та Polartec® Windbloc®.

Матеріали використовуються в куртках, пуловерах, безрукавках та брюках.

Зовнішній шар захищає Вас від вітру, дощу та снігу. Якщо одяг сконструйований належним чином, то він утримує тепло, дозволяючи випаровуванням виходити на зовні. Без належної вентиляції волога не зможе випаровуватись, а буде конденсуватись на внутрішній поверхні зовнішнього шару.

Для екстремально низьких температур неперевершеним утеплювачем залишається пух, однак його слід використовувати тільки в суху погоду.

Для будь-яких видів активності вище середньої необхідно, щоб верхній одяг володів гарними дихаючими та вентиляційними властивостями. Верхній одяг повинен бути достатньо просторим, щоб під нього можна було одягнути інші шари одягу, та щоб він не  сковував рухів.

Для зовнішнього шару добре підходять тканини з вологозахисними просочками або мембранами, які виступають в якості бар’єру для вітру та вологи. Також у виробах використовуються вологозахисні блискавки.

Найбільш популярні наступні варіанти матеріалів для зовнішнього шару:

Вологозахисні/Дихаючі  - подібні тканини підходять практично для будь-яких видів активності та будь-якої погоди. Можна пригадати такі мембранні матеріали як Gore-Tex®, ClimaPRO, Marmot MemBrain.

В залежності від температурних та погодних умов, Ви можете комбінувати шари для максимального комфорту та ефективності.

Тепла шапка та рукавички.

Вовняна або флісова шапка. Крім того, взимку гарно мати шапку-маску (балаклава), яка закриває більшу частину обличчя. Завжди стануть в нагоді теплі флісові або вовняні рукавички, а взимку ще потрібна пара дуже теплих, бажано двопалих рукавиць. Універсальний головний убір Buff – функціональний (шапка, шарф, муфта, маска, балаклава), захищає від вітру, сонця, морозу, пилу. Комфортний для будь-якого виду активного відпочинку або спорту. Різновид серій Buff дозволяє підібрати мультифункціональний головний убір для будь-якого сезону.

Шорти, легкі футболки, купальні костюми

 Потрібні звичайні шорти (не джинсові) та звичайний купальний костюм на випадок, якщо Ви захочете скупатись у річці або засмагати. Спортивні футболки з пласкими швами та вставками для вентиляції ідеально підійдуть для активного відпочинку.

14. Шкарпетки.

Спортивні високотехнологічні шкарпетки відводять вологу від тіла на зовнішній шар, і потім випаровують її через взуття, мають пласкі шви або безшовний крій. Важливо щоб ноги були сухими і тоді вони менше мерзнуть та зменшується можливість натирання при тривалій ходьбі.

Зверніть увагу, що до складу туристичних шкарпеток входить: лайкра (Lycra) або еластан (Elastan). Для кожного виду спорту легко підібрати собі модель шкарпеток, яка буде відповідати даному виду. Акцент в таких моделях зроблений на зони які найбільше схильні до зносу.

Для кожного сезону призначені свої моделі та функції шкарпеток. Матеріали та технології деяких фірм з вироблення шкарпеток можна почитати тут>>

Спідня білизна.

Візьміть з собою комплект спідньої білизни для сну та пару комплектів для повсякденного носіння.

15. Окуляри.

Окуляри це не менш важливий аксесуар під час походу. Головна їх функція – захистити очі від ультрафіолетових променів, а також від механічних пошкоджень. Спеціалізовані сонцезахисні окуляри відрізняються від звичайних за багатьма параметрами. Технології та матеріали сонцезахисних (загальноспортивних) окулярів Blizzard.

продовження статті >>

Підпишись на новини